Ta książka jest zbędna w mojej bibliotece i zamienię ją chętnie na coś potrzebnego w moim
Muzeum Wolnego Słowa.
Mogę ją również sprzedać
w którymś z serwisów aukcyjnych.
Używam także: Paypal ; PayU
Poniżej pokazywana książka należy do tych które chętnie wymienię na inne bardziej mnie interesujące książki. Jeżeli ma Pani/Pan coś ciekawego do zaoferowania – proszę o kontakt przy pomocy tego formularza korespondencyjnego.
Rzetelność w kontaktach bibliofilsko – wymiennych z mojej strony gwarantują dotychczasowe oceny i komentarze poprzednich klientów:
Google
waa0121Świderska Swiderska Dorcia waa0121 

Świderska, Maria: Dorcia. Powieść dla młodzieży.

Kraków: Wydawnictwo M. Kot 1947.

20 cm, oprawa półpłótno oryginalna, 109 s., [2] k. tabl. HB, Good. Książka szyta. Stan wewnątrz lepiej niż bardzo dobry. Okładka jest solidnie poocierana na krawędziach i przybrudzona. Na odwrocie strony przedtytułowej niewielka młodzieżowa dedykacja. Szycie nieco rozluźnione. Masa egz.: 260 g.

Od wydawnictwa.
Powiastka niniejsza ma już swoje historię. Kiedy w r. 1885 drukowały je w Warszawie Wieczory Rodzinne, redaktorka, p. M. J. Zaleska, raz po raz otrzymywała listy od rodziców młodocianych czytelników z zarzutami, że to „niepedagogicznie” i wprost niebezpiecznie drukować w piśmie dla młodzieży tego rodzaju „rewolucyjne” powiastki. To nawet stało się przeszkodą do wydania książkowego powiastki. Autorka (mieszkająca podówczas na wsi) przeprowadziła w tej mierze korespondencję z życzliwą jej bardzo p. Zaleską, ta zaś stanowczo odradziła, mówiąc, że to ogłoszenie utworu w książce mogłoby wywołać formalną burzę i że lepiej „nie wywoływać wilka z lasu”. Z tego też powodu powiastka ukazała się w wydaniu książkowym dopiero po śmierci autorki.
Dodawać nie trzeba, że te szczegóły i cechy powiastki, które współcześnie tak raziły, - dzisiaj właśnie zalecają ją i zapisane być muszą na dobro. Utwór ten, w swoim drobnym zakresie i charakterze, na polu literatury dla młodzieży, należy do tych, które swego czasu torowały drogę nowym ideom. Wolno ją pod tym względem zestawić z Księżniczką Urbanowskiej. Ujawnienie wartości wrodzonych w duszy chłopskiego dziecka, krytyczne spojrzenie na dwór i jego ludzi, a nade wszystko rozwinięty pomysł i przykład ośrodka kulturalnego powstałego samorzutnie na wsi i promieniującego na okolicę dotąd zaniedbana, - wszystko to zaleca tą powiastkę jako pozycję na swój czas pionierską. Zresztą i sama w sobie, nasycona uczuciowością, przez miły wdzięk i panującą w niej atmosferę pogody zaleca się ona i dzisiaj jako lektura mogąca młodego czytelnika rozerwać, wzruszyć i nauczyć.

 

 

 

 
Świderska Swiderska Dorcia waa0121
Napisz e-mail w sprawie tej książki
albo przez formularz kontaktowy
Poprawny CSS!Valid XHTML 1.0 Strict