21 cm, oprawa kartonowa oryginalna, brak obwoluty, 610,[2] s. PB, Fine, no jacket. Książka szyta. Stan książki prawie idealny, na III s. okł. stempelek: Egz. Okaz. Masa egz.: 580 g.
Spis treści:
Od autora
- Retrospekcja
- - 1 - Tło i geneza
- Zmierzch (1945)
- - 2 - Rok zero
- - 3 - Zdetronizowana potęga
- Opór (1945-1949)
- - 4 - Wielka Brytania: między Imperium, USA i Europą
- - 5 - Francja: tragednia republiki i Europy
- - 6 - USA: wkroczenie do Europy
- - 7 - Europa: między USA a ZSRR
- - 8 - Europa zachodnia: wschodni sektor północnego Atlantyku
- Upadek (1950-1957)
- - 9 - Europa: wspólnoty antynarodowe
- - 10 - USA: pierwsze mocarstwo Europy zachodniej
- - 11 - Europa zachodnia: Gleichschaltung made in USA
- - 12 - Anglia - Francja - NRF: pierwsze bunty
- Nadzieja (1958-1967)
- - 13 - Europa: nowe prądy, nowe siły
- - 14 - Europa zachodnia: przełomowy rok 1958
- - 15 - Anglia, Niemcy, Francja: poszukiwanie nowych perspektyw
- - 16 - Stany Zjednoczone: przejście do kontrofensywy
- - 17 - Europa zachodnia: ofensywa przeciw USA
- - 18 - Europa francuska czy europejska?
- Perspektywa
- - 19 - Próg nowej epoki
- - 20 - Europa mała i duża
Od Autora
Podstawowym dylematem, który starałem się zarysować w tej książce, nie jest kwestia, czy Europa zachodnia potrafi znaleźć jedność, skupić swe wysiłki, umocnić i ustabilizować swą sytuację w świecie. Zasadniczym dylematem jest problem, czy Europa - cała Europa - przy zachowaniu całego bogactwa swych różnych, odrębnyeh i suwerennych państw odzyska swą jedność; inaczej mówiąc, czy procesy trwające od ćwierć wieku m. in. w jej części zachodniej zdeterminują trwałość podziału. Uboczne - mimo wszystko - znaczenie mają następne pytania: czy i kiedy subkontynent zachodnioeuropejski uwolni się całkowicie od obcej hegemonii, jak rozwiną się procesy integracyjne, czy obejmą one zjednoczenie gospodarcze czy również polityczne, które z państw zachodnioeuropejskiego subkontynentu wysunie się ostatecznie na czoło?
W książce tej autor mógł jedynie zarysować zasadnicze problemy i częściowo tylko odpowiedzieć na stawiane przez współczesność pytania. Tezy i wnioski w znacznej mierze mają charakter dyskusyjny, a nawet kontrowersyjny. Objętość tomu, zakres wiedzy i umiejętności autora wpłynęły ograniczająco na ramy tematyczne pracy. Prezentowana książka nie jest wykładem powojennej historii Europy zachodniej - choćby dlatego, że wykład taki nie zmieściłby się nawet w dziesięciu równych niniejszemu tomach; nie jest nawet wykładem historii politycznej czy wręcz historii stosunków międzypaństwowych Europy zachodniej. Zwłaszcza że przedstawienie i opis wydarzeń, czyli faktograficzna sfera książki, jest w niej najmniej ważna. Ograniczyliśmy się jedynie do węzłowych zagadnień polityki zewnętrznej prowadzonej przez główne kraje subkontynentu, a więc niemal wyłącznie do polityki zachodnioeuropejskiej Wielkiej Trójki: Wielkiej Brytanii, Francji i NRF. Polityka USA jest przedmiotem naszych zainteresowań o tyle tylko, o ile dotyczy to bezpośrednio spraw europejskich. Analiza polityki ZSRR znalazła się całkowicie poza ramami tematu i rozpatrywana jest jedynie w tych wąskich zakresach, w których okazało się to niezbędne; to samo dotyczy polityki innych państw socjalistycznych, Polski nie wyłączając (co nie ma związku z zasadniczym założeniem autora, aby problemy zachodniej Europy rozpatrywać z polskiego punktu widzenia).
Sprawy wewnętrzne poszczególnych krajów, nie mieszczące się w ramach i tak obszernej pracy, poruszane są o tyle, o ile jest to konieczne dla jasności zasadniczego wywodu. Dlatego w książce zabrakło szerszej analizy kształtu klasowego współczesnych społeczeństw zachodnioeuropejskich i ich przemian. Celowo wstrzymaliśmy się również od przedstawiania niektórych ważnych problemów, a zwłaszcza problemów ruchu komunistycznego i robotniczego w krajach zachodnioeuropejskich. Wszystko to wybiegało daleko poza ramy naszego tematu. Czytelnik, którego interesują te zagadnienia, może je poznać bliżej z licznych, wydanych już w Polsce książek.Starając się spojrzeć syntetycznie na węzłowe problemy polityczne subkontynentu zachodnioeuropejskiego, nie pragniemy dawać jakichś ocen arbitralnych i ostatecznych. Książka ta nie jest niczym więcej, niż stwierdza jej tytuł: jest tylko wstępem, zagajeniem do dyskusji o dylematach powojennej Europy, nie tylko zachodniej.
opis w Bibliotece Narodowej.
Library of Congress:
72209893.
WorldCat:
17996217;
69643189;
491066497.
OpenLibrary:
OL3758663W;
OL3802098W.