Poniżej pokazywana książka należy do tych które chętnie wymienię na inne bardziej mnie interesujące książki. Jeżeli ma Pani/Pan coś ciekawego do zaoferowania - proszę o kontakt przy pomocy tego formularza korespondencyjnego.
Ta książka jest zbędna w mojej bibliotece i zamienię ją chętnie na coś potrzebnego. Mogę ją również sprzedać w którymś z serwisów aukcyjnych. Paypal.com
bibuła To jest miejsce na Twoją kulturalną reklamę
400 x 80 px
ode1039 /Grześkowiak Jerzy Misterium małżeństwa Sakrament jako symbol przymierza Boga z ludźmi Małżeństwo Malzenstwo teologia katolicyzm religia Grzeskowiak 8385203303 83-85203-30-3 ode1039Ilustracja jest podobizną konkretnego, mojego egzemplarza książki { ode1039 }. Proszę o niewykorzystywanie tej ilustracji bez mojej zgody.

Grześkowiak, Jerzy: Misterium małżeństwa. Sakrament małżeństwa jako symbol przymierza Boga z ludźmi.

Wydanie drugie.
Poznań: Hlondianum 1996. ISBN 8385203303.


21 cm, oprawa kartonowa oryg., 326,[1] s. PB, Fine. Stan praktycznie idealny, jedynie drobne zagięcie narożnika tylnej okładki. Masa egz.: 440 g.
Małżeństwo jest podstawową rzeczywistością ludzkiej egzystencji. Autor ukazuje teologiczne bogactwo tej złożonej rzeczywistości. Takie ujęcie pozwala spojrzeć na związek małżeński w świetle Objawienia Bożego i dostrzec w nim rzeczywistość zbawczą. Zasadniczym punktem teologii małżeństwa jest zagadnienie jego sakramentalności. Autor, dostrzegając niewystarczalność dotychczasowych tradycyjnych opracowań, zwraca uwagę na fundamentalne znaczenie sakramentalności dla całościowej wizji chrześcijańskiej wspólnoty małżeńskiej. Sakramentalność małżeństwa wypływa z faktu, że wspólnotę tę ustanowił Bóg, a potwierdził je i uświęcił Chrystus. Fakt ten pomaga odkryć teologiczne bogactwo duchowości małżeństwa, rodziny, niezwykły dynamizm tkwiący w sakramencie małżeństwa, który może i powinien być wykorzystany w dziele ewangelizacji i wychowaniu. Papież Jan Paweł II wielokrotnie wskazuje w swym nauczaniu na potrzebę pogłębienia studiów dotyczących teologii małżeństwa, a także metod planowania rodziny, płodności i wychowania do życia w rodzinie. "Przymierze" i "symbol" to dwie zasadnicze kategorie, na których autor oparł swe analizy, mające na celu zgłębienie istoty i specyfiki chrześcijańskiego małżeństwa. Sakrament małżeństwa jako symbol przymierza Boga z ludźmi stanowi cenna lekturę, zwłaszcza dla wszystkich żyjących już w przymierzu małżeńskim oraz dla tych, którzy się do niego przygotowują.
Rozdział pierwszy pracy uzasadnia stosowność ujmowania sakramentalności małżeństwa w kategoriach symbolicznych. Zamieszczono tu również syntetyczne omówienie elementu symbolizującego, czyli tzw. znaku sakramentalnego. W następnych rozdziałach analizuje się symbol małżeństwa w aspekcie dzieła stworzenia, odkupienia i eschatycznego dopełnienia, przedstawia małżeństwo jako symbol przymierza Boga Stwórcy z ludzkością, Boga-Jahwe z narodem Wybranym i oblubieńczego przymierza Chrystusa z Kościołem. Kolejne rozdziały ukazują chrystologiczno-pneumatologiczny i eklezjalny symbolizm małżeństwa a także eschatyczny aspekt małżeństwa jako symbolu ostatecznego dopełnienia przymierza Boga ze zbawioną ludzkością. W zakończeniu przedstawiono syntetyczne wyniki badań i nakreślono postulaty doktrynalne i duszpasterskie.

Grześkowiak Jerzy Misterium małżeństwa Sakrament jako symbol przymierza Boga z ludźmi Małżeństwo Malzenstwo teologia katolicyzm religia Grzeskowiak 8385203303 83-85203-30-3 ode1039