Poniżej pokazywana książka należy do tych które chętnie wymienię na inne bardziej mnie interesujące książki. Jeżeli ma Pani/Pan coś ciekawego do zaoferowania - proszę o kontakt przy pomocy tego formularza korespondencyjnego.
Ta książka jest zbędna w mojej bibliotece i zamienię ją chętnie na coś potrzebnego. Mogę ją również sprzedać w którymś z serwisów aukcyjnych. Paypal.com
bibuła To jest miejsce na Twoją kulturalną reklamę
400 x 80 px
ode1038 /Rushdie Salman Dzieci Północy Polnocy Midnight's children Indira Ghandi Indie 8307019451 83-07-01945-1 Kołyszko Kolyszko India ode1038Ilustracja jest podobizną konkretnego, mojego egzemplarza książki { ode1038 }. Proszę o niewykorzystywanie tej ilustracji bez mojej zgody.

Rushdie, Salman: Dzieci Północy.

Wydanie pierwsze [po polsku].
Warszawa: Czytelnik 1989. ISBN 8307019451.


21 cm, oprawa kartonowa oryg., 619,[5] s. Stan książki lepiej niż bardzo dobry, jedynie jasny karton okładki jest nieco przykurzony. Masa egz.: 670 g.
Przełożyła Anna Kołyszko. Tytuł oryg.: Ksiażka szyta. "Midnight's children", 1981.
Salman Rushdie, pisarz brytyjski, urodził się i spędził dzieciństwo w Bombaju. To miasto i dziedzictwo jego przodków odcisnęło głębokie piętno na całej jego twórczości. Baśniowa barwność Indii, będąca cudowną pożywką dla bujnej wyobraźni, okazała się jednak nietolerancyjna i zabójcza dla wolności słowa i myśli. Już "Dzieci północy", przedstawiające w niekorzystnym świetle Indirę Gandhi, wywołały spore zamieszanie i niechętne reakcje ze strony czynników rządowych Indii, zaś "Szatańskie wersety" sprowadziły na pisarza klątwę i wyrok śmierci wydany przez Chomeiniego.
Kontrowersyjne dla Indii, ale wysoko cenione w Europie "Dzieci północy" zostały nagrodzone w roku ich wydania, tj. 1981, nagrodą Booker Prize, a w 1994 r. uznano je za najlepszą spośród wszystkich powieści, którym przyznana została nagroda Booker Prize, i nadano jej tytuł "Booker of booker".
To powieść rzeka o pierwszych dniach niepodległych Indii. Odzwierciedla historię jednostki w oparciu o dzieje narodu i jednocześnie jest próbą zamknięcia historii "wielkiej rojącej się ciżby, która z wybiciem północy stała się pewnego dnia narodem" w historii jednego człowieka.
15 sierpnia 1947 r., dokładnie o północy, narodziły się niepodległe Indie. W tym samym czasie przyszło w Indiach na świat tysiąc i jedno dziecko. Magia tej chwili sprawiła, że każde z urodzonych wtedy dzieci obdarzone zostało niecodziennymi umiejętnościami i możliwościami. Salim Sinai był jednym z nich, a jego zdolnością była umiejętność połączenia myślowego z każdym z dzieci z osobna, a także budowania pomostu umożliwiającego takie połączenie, mimo dzielącej je odległości, wszystkim tym dzieciom jednocześnie. Salim zorganizował dzieci w Konferencję ...
Książka zdobyła wiele innych nagród: James Tait Black Memorial Prize, Englisch Speaking Union Literary Award.
OCLC: 26702428.

Rushdie Salman Dzieci Północy Polnocy Midnight's children Indira Ghandi Indie 8307019451 83-07-01945-1 Kołyszko Kolyszko India ode1038