Poniżej pokazywana książka należy do tych które chętnie wymienię na inne bardziej mnie interesujące książki. Jeżeli ma Pani/Pan coś ciekawego do zaoferowania - proszę o kontakt przy pomocy tego formularza korespondencyjnego.
Ta książka jest zbędna w mojej bibliotece i zamienię ją chętnie na coś potrzebnego. Mogę ją również sprzedać w którymś z serwisów aukcyjnych.
bibuła To jest miejsce na Twoją kulturalną reklamę
400 x 80 px
odd2061Wierzbiński Dolar i spółka Wierzbinski spolka odd2061Ilustracja jest podobizną konkretnego, mojego egzemplarza książki { odd2061 }. Proszę o niewykorzystywanie tej ilustracji bez mojej zgody.

Wierzbiński, Maciej: Dolar i spółka. Powieść w dwóch tomach. Tom I [jedyny].

Warszawa: Bibljoteka Domu Polskiego 1925.

18 cm, oprawa kartonowa oryginalna, 284 s. Oszczędne szycie broszurowe, dlatego też jest nieco rozluźnione, szarawy papier w dobrym stanie, blok książki oderwany od okładki bez szkody dla książki, egzemplarz nieobcięty, karton okładki trochę przykurzony. Tomik dobrze nadaje się do wtórnej oprawy. Masa egz.: 170 g.
Seria: Bibljoteka Domu Polskiego; Tom XXIV-XXV (24-25).
Wbrew wydrukowanemu w książce podtytułowi ten "tom pierwszy" stanowi całość tekstu. Prawdopodobnie powieść miała być wydana w dwu tomikach, a ukazała się w rzeczywistości w jednym podwójnym (nr 24-25). Powieść pierwotnie była drukowana w 1917 roku w Dzienniku Poznańskim oraz Gazecie Lwowskiej.
Projekt okładki wykonano w atelier "Grafik", Warszawa.
Maciej Wierzbiński (1863-1933) był znanym dziennikarzem, działaczem i pisarzem, wyróżnionym za swoją pracę krótko przed śmiercią nagrodą literacką im. Orzeszkowej. Jego rodzice pochodzili ze wsi Ściborze k. Inowrocławia. Wierzbiński napisał cały szereg powieści: "Kniaź i księżna", "Pod mysią wieżą", "Pies i skarbonka", "Wiosna Ludów", "Honor", "Menażeria", "Wielka gra", "Wolność", "Pękły okowy" i inne, oraz rozprawy naukowe "Henryk Dąbrowski", "Mierosławski", "Idea niemiecka a Polacy". W latach 1901 i 1902 redagował Dziennik Kujawski w Inowrocławiu i za drukowane korespondencje o strajku szkolnym we Wrześni znalazł się w więzieniu.

Wierzbiński Dolar i spółka Wierzbinski spolka odd2061