" Malicki, Tadeusz: Dunajcowe wody. Gebethner i Wolff 1939 - ncp1226
  Poniżej pokazywana książka należy do tych które chętnie wymienię na inne bardziej mnie interesujące książki. Jeżeli ma Pani/Pan coś ciekawego do zaoferowania - proszę o kontakt przy pomocy tego formularza korespondencyjnego.
Ta książka jest zbędna w mojej bibliotece i zamienię ją chętnie na coś potrzebnego. Mogę ją również sprzedać w którymś z serwisów aukcyjnych. Paypal.com
bibuła To jest miejsce na Twoją kulturalną reklamę
400 x 80 px
ncp1226 /Malicki Dunajcowe wody Dunajec Tatry Zakopane potok Zakopianka Kościeliska Chochołowska Gubałówka góry Gory Mountains Tatra Podhale 76305718 ncp1226Ilustracja jest podobizną konkretnego, mojego egzemplarza książki { ncp1226 }. Proszę o niewykorzystywanie tej ilustracji bez mojej zgody.

Malicki, Tadeusz: Dunajcowe wody. Z 2 mapami.

[Wydanie pierwsze. First edition].
Warszawa: Gebethner i Wolff 1939.


18 cm, okładka kartonowa oryginalna, 70 s. PB, Good. Stan części tekstowej praktycznie idealny, okładka pokruszona na krawędziach ale tylko w dole grzbietu oraz w częściach wystających poza krawędź bloku książki. Karton okładki nieco przykurzony przy krawędziach, klej sklejający broszurę zestarzały. Masa egz.: 80 g.
Część [niezbyt duża] nakładu została zaopatrzona w 15 fotografii. Ten egzemplarz nigdy nie miał ich wklejonych.
Seria: Polska i świat współczesny. Biblioteka młodzieży; [tom] 50.
Druk. W. Łazarski, Warszawa, Żelazna 58 a.
Krótka monografia Dunajca dla młodzieży. Autor podpisał tekst: Zakopane, dnia 6 listopada 1988 r.
Poniżej opis początków Dunajca:
==================
Woda płynie. Raz jeszcze zaskoczyły turnie drogę wodzie niecierpliwej i, rozdarte na kształt bramy, przepuściły ją w dolinę na ślebodę.
Wypatrują za wodą z nad ciemnych lasów i pytają: Nie będzie ci nas żal, wodo, wodo zielona ?
Wyzwolone, rozkrzyczane, szerokim niebem wysrebrzone spływają się razem Chochołowski Potok z Kościeliskim. Pozbierał Chochołowski brać: Jarząbczy, Starorobociański, Trzydniowiański i Lejowy, otwarł ramiona Kościeliski: Iwanowskiemu, Pyszniańskiemu i Tomanowemu Potokowi, a zlawszy się razem na polanie Roztoce z Siwym i Kirowym Potokiem, rzucają się w otwarty świat Czarnym Dunajcem.
Ówdzie z serca gór, z ich tajni, wypływa Potok Małołącki, Krzeptowski, Młyniczny, Spadowce, Czana i Biała Woda, kwapią się ku nim z Gubałowskiego: Sobiczkowy, Simaszkowy i Kotelnicki. Wzrósłszy społem w Cichą Wodę, jakby na przekór ich wartowi zwaną, połączywszy się na Kamieńcu z Bystrą zbierającą wody Kondrackiego Potoku, Kalackiego Wywierzyska, Goryczkowego, Kasprowego, Jaworzyńskiego, płyną od Kamieńca jako Zakopianka, strojna w ciemne olchy i srebrne wierzby. Mieni się na jej piersi gorset błękitny, bogato srebrną i złotą łuską zdobiony, z szeroką bortą perłowych otoczaków kamieńca.
Dąży do niej bukowiński Poroniec, sycony wodami długich i głębokich dolin, wodami: Kunowskim, Farasówka, Suchą Wodą z Filipczańskim Potokiem, Budzowym, Chowańcówką, Świdrówką, z Cyrlikówką, Potokiem od Sztolni, od Koszystej, Kobylim, Łężnym, Przyporniakiem. Wiążą się pod Poroninem ślubem dozgonnym i Białym Dunajcem w świat się niosą.

WorldCat: 76305718.

Malicki Dunajcowe wody Dunajec Tatry Zakopane potok Zakopianka Kościeliska Chochołowska Gubałówka góry Gory Mountains Tatra Podhale 76305718 ncp1226 
"